Řezání osmiček

5. srpna 2010 v 17:20 | Inik |  © Svět očima Ini
Letos prvně, i když tento školní rok vlastně už po druhé, na vyřezávání osmiček. Všechny čtyři zuby moudrosti jsou venku. Jak to vlastně všechno vypadá?


Na prvním řezání jsem byla s psychickou podporou, dost mi pomohla a asi na to nikdy nezapomenu.

Druhé řezání bylo dosti vtipné, jelikož mi ujela navazující tramvaj a já pak dobíhala na další. Naštěstí se všecko stihlo v čas.

Doktor se hezky usmíval, chtěl RTG snímek, kartičku pojištěnce a hned mi nabídkl místo v zubařském křesle. Tady přichází na řadu injekce. Dostala jsem čtyři. Do tváře a do dásně. Kdo kdy říká, že injekce bolí, je buď citlivka nebo chce jen strašit. Injekce nebolí...do dásně je nepříjemná, to ano, ale nebolí to...těch pár vteřin se dá přežít ukázkově. Pokud jdete k zubaři s pocitem, že injekce bolí, tak si ten pocit snad jen přivodíte sami.

Po pár minutách, cca 2-3 jsem necítila levou tvář až k uchu. Mohlo se začít. Doktor vzal skalpel, dáseň rozřízl a pokusil se vyviklat zub a následně ho vytáhnout kleštěmi. Mně osobně ty spodní drželi opravdu fest. Při té první si pamatuji, že se s ní pral hodně dlouho. U levé strany musel zub rozříznout na části a po částech vyndavat. Když je zub venku, vyndají se kořeny, rána se začistí a sešije. Když rve zub ven, je to divné, nějak to tam lupne, ale co je hlavní, vůbec nic necítíte. Samozřejmě, že víte, co vám v té puse dělají, přeci jenom, víte, že vám vrtají...ale bolest není žádná. Po zákroku doktor ještě napíše antibotika a zaplatíte nemalou/malou částku. Platíte za injekce(anestetikum) a pokud chcete jiné nitě, než vstřebávací. Za injekce a vstřebávací nit jsem dala 540 Kč. Při minulém, kdy jsem měla spešl nitě, se částka pohybovala +/- 1000Kč.

Bolest se hlásí o slovo až když injekce přestanou působit. Je dobré mít po ruce růžové prášky, i nově koupený, pro jistotu. Já si bláhově myselela, že budou doma...a od půl čtvrté do devíti jsem solidně trpěla. Opravdu to pak hodně bolí a ty růžové prášky jsou potřeba. Do druhého dne máte na tváři hrču, opravdu jak křeček s plnou torbou. Můj pracovní název je spíše pinpongáč ve tváři, ale co se dá dělat. Je to zásah do kosti, ten oteče každému.

Otok takovéto velikosti, je cca 3 dny. Pak se zmenší a je možné, že byť fakt malý, na první pohled neznatelný, bude ještě další týden. První zákrok mi dělali v sobotu a už ve středu na kontrole jsem měla ten otok minimální. Momentálně ho mám od včera a připadám si jen jako zrůdička.

Při prvním zákroku jsem žádné komplikace neměla, jak to bude teď, kdo ví. Ale, co je první měsíc, dva opravdu na pytel, je to, že za tou sedmičkou se vám chytá jídlo a hnije v puse. Opravdu musíte zuby čistit pořádně, koukat tam, jestli náhodou byť i jen zrníčko rýže se nezachytilo.

Ještě rada na závěr.

Doktorka vám vypíše žádanku s tím, že si máte zavolat na Karlovo náměstí....zapomeňte...volala jsem jim někdy začátkem podzimu, bylo mi řečeno, že na kontrolu( na blbou kontrolu) bych šla kolem ledna a na samotný zákrok až v březnu. Slečna mi řekla, že všechny žádosti jdou automaticky k nim a mají přeplněno, dala mi číslo na jednu soukromou ordinaci na Praze 3, kde berou do týdne, max do 14 dní. Sice jdete na 2x, ale pořád je to rychleji, než čekat půl roku, zvlášť, když už na zubech sami vidíte, že ty osmičky musí jít ven nebo vás bolí.

Od klávesnice s oteklou tváří Vás zdraví Inik.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heylottka Heylottka | Web | 31. srpna 2010 v 17:06 | Reagovat

Já zatím s osmičkama problémy nemám, ale vyříznout mi je musí stejně - kvůli rovnátkům. Takže moc děkuju za tvůj článek, docela jsi mě uklidnila, když jsi napsala, že zákrok nebolí :) Jen ta bolest po mě trochu znepokojuje... Nevadí. Snad to přežiju :D Ještě jednou díky.

2 Eipy Eipy | Web | 21. března 2011 v 0:05 | Reagovat

já jdu na vyřezávání v úterý..bojim se ale docela se i těšim :D (já vim jsem magor, ale ráda si vyzkoušim nový věci)
Moc díky za článek, uklidnila jsi mě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama