Lednice

28. srpna 2011 v 23:27 | Inik |  © Cestovník
Nebyl by na Moravě den, abych nevymýšlela, co vlastně musím dělat. Ale já mám takové štěstí, že je tam vždy nejmladší teta, která má naštěstí občas v práci i přes týden volno, takže se vždy někam jede. Tentokráte jsme se vydali do Lednice.


Ve středu 24.8. jsme nasedli na vlak do Brna a tam jsme přestoupili na rychlík, který jel do Podivín. Z Podivín nám jel autobus č. 555 až na náměstí do Lednice. Na náměstí jsem udělala pár fotek.
Zámek mě trochu zklamal, ale on sám za to nemohl - mohou za to lidé, kteří zámku vybrali novou barvu - oranžovo-žlutá - ta blbá barva, kterou teď mají všechny opravené kostely, obecní úřady a jak se zdá, tedy i zámky. Proč zámek nemůže být zase bílý, to nevím...tato barva nějak moc všemu vévodí...asi se tam vrátím a přes noc jim to natřu na bílo. Jinak samotná stavba neměla chybu, škoda jen, že jsem nenašla to správné místo na vyfocení celého předku zámku.
Ze začátku jsme se podívali na mapu a tam jsme našli, že v parku u zámku je opravdu co k vidění, samozřejmě jsme chtěli vidět všechno. Nejdříve jsme ale také chtěli tu mapku mít v ruce, takže jsme šli do obchůdku se suvenýry a tam jsme ji získali. Vybrali jsme si i okruhy, které chceme vidět - byl pro nás jasný okruh s těmy úžasnými vyřezávanými schody, a pak strašila.
Nejdříve jsme zašli na strašidla, paní nás sice upozornila, že je to spíše pro malé děti, ale my se nedali. Viděli jsme spoustu figurín strašidel a fakt jsme se bavili. Šli jsme do jakéhosi sklepa, kde byla vytvořená uměla jeskyně a do té byla strašidla zasazena. Peklo, čert, uklízečka, kadeřník, skřítci,...
Pak jsme se vydali na okruh do zámku, abych mohla fotit, museli jsme zaplatit 100 Kč... ale docela jsem byla ráda, že jsem student, zatímco dospělí platí přes 100 Kč, já to měla vždy pod, většinou za 80 Kč nebo 20 Kč. Chvíli jsme si počkali, já si ještě musela pořídit minci - upomínku. Vnitřek byl opravdu nádherný.
Přivítalo nás obrovské dřevěné schodiště s nádherným lustrem, který osvětloval celou halu. Další místnost nebyla moc zajímavá, myslím, že to byla nějaká místnost lovecká. Byla tam jen dvě vycpaná zvířata. Dále jsme šli chodbou do dívčího pokoje. Cestou jsme narazili na pokoj, spíše pokojíček, kde byli různé věci z Afriky. Dále jsme viděli koupelnu. Skvostnou koupelnu. Dominantní zde byla vana, která byla vytesána z jednoho kusu mramoru a když se chtěla šlechta vykoupat, musela se vana třikrát napustit, aby se mramor zahřál. Napuštění prý trvalo asi tři hodiny. Také byla celkem objemná, kolik ale měla, to nevím.
Následoval pokoj pro služebnictvo, byl tam otvor, kterým se přikládalo do kamen, které byly v každé místnosti. Konečně jsme přišli do dámského pokojíku. Stůl, věrná kopie stolku, který měla Sisa, postel, která má přes dva metry, ač se zdá menší. Vedle byla jídelna, a pak přicházeli na řadu místnosti v orientálním stylu. Nejhezčí tam byly asi tapety. V další místnosti byla brnění, jedno jediné bylo pravé. Další místnosti byly asi nejkrasnější - tyrkysový sál a podobně laděná knihovna s točitými schody, které byly vyřezány z jednoho kmene stromu. Opravdu nádhera. Vše vypadalo tak nově, barvy byly syté. Vedle tohoto sálu byl pokoj pro pány, v červené barvě a na konec taneční sál, kde hrála hudba. Vnitřek zámku opravdu překrásný.
Další naše kroky vedly do velkého, dlouhého skleníku, který byl součástí zámku. Skledník byl spíše pro zelené květiny, květiny s barevnými květy tam moc nebyly. Spíš kapradí, banánovníky a jiné další zelené rostliny.
Prošli jsme se i trochu zahradou, chtěli jsme jít na lodičky - svést se až k minaretu. Nakonec jsme k nim došli a pak jsme pluli říčkou v parku. Zahrada kolem zámku byla moc hezká, ale park už nebyl tak moc hezký. Sem tam se v něm našli nějaké stavby, jako čínský altánek, ale byl v dost schátralém stavu. Maurská vodárka, od které jsme jeli, se také rozpala. Na konci plavby v lodičce asi tak pro deset lidí s hodně pavouky, jsme se vylodili u minaretu. Museli jsme jít nahoru, abychom si užili krásný výhled. Když jsme se dokochali, čekala nás cesta skoro dva kilometry dlouhá, zpátky k zámku. Chtěli jsme stihnout ještě akvárium. To jsme stihli, ale jelikož mi rybičky opravdu nic neříkají, udělala jsem fotky a akvárium jsem praticky jen proletěla. Nebylo ani moc velké, myslím, že tam bylo asi tak deset nádrží a v nich různé rybky. Některé nádrže volali po vyčištění...
Návštěvu lednice jsme zakončili obědem v penzionu hnedka u zámku. Obsluha nám sice pití donesla, ale aby si přišla pro další objednávku, to už se nestalo. Nikdo k našemu stolu dlouhou nešel, dokonce ani jídelní lístky nám nedali, vybírali jsme si jen z nabídky, která byla vytištěná na jednom listu papíru. Obsluha na baru klábosila a o nás se tedy nijak nezajímala. Když kolem nás jeden z nich prošel, zavolali jsme si ho a objednali si konečně jídlo. Dala jsem si klasicky smažák, protože přece jen, výběr opravdu nebyl tak dobrý. Když těm dvěma přinesli řízky, dostali cosi posypané nivou.
Něco dobrého jsme si dali už jinde. Horké maliny se zmrzlinou. Tím jsme zakončili naše putovaní po Lednici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama